برگ های تاریخ ملت ایران سرشار از صفحات حماسی و افتخار است که روز شانزدهم آذر در میان آنها همچون کوهی تابان می درخشد. روزی که به نام روز دانشجو مزین شده و یادآور حماسه ظلم ستیزی و ذلت ناپذیری دانشجویان این مرز و بوم در آذر ۱۳۳۲ می باشد.
پیش درآمد این روز، کودتای ننگین و آمریکایی ۲۸ مرداد بود که با تثبیت پایه های دیکتاتوری رژیم پهلوی فضای خفقان و استبداد را بر کشور حاکم کرد. در چنین شرایطی و در حالی که مسئولان رژیم آماده استقبال از معاون رئیس آمریکا و اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تهران به پاس همکاری در این کودتا بودند، تنها یک صدا بود که سکوت مرگبار حاکم را شکست و آن چیزی نبود جز صدای متحد و یکپارچه دانشجویان دانشگاه تهران که با خیزش خود علیه این شب تار و تقدیم سه شهید دانشجو، اوج هوشیاری خود را به نمایش گذاشتند و چنین شد که روز ۱۶ آذر به تعبیر مقام معظم رهبری به نام دانشجوی«ضد آمریکا» و «ضد سلطه» شهرت یافت و پس از پیروزی انقلاب در تاریخ رسمی کشور نیز به این روز ثبت و ضبط شد.
از این روی روز ۱۶ آذر را باید نماد بصیرت، ظلم ستیزی، ذلت ناپذیری و بیداری دانشجویان این مرز و بوم دانست که نه تنها در تحولات انقلاب اسلامی بلکه پس از پیروزی انقلاب نیز همواره جلوه های مختلف این ویژگی ها را از خود به نمایش گذاشتند.
چنانکه روزی در پشت خاکریزهای جبهه های نبرد حق علیه باطل از خاک وطن دفاع کرده و روزی دیگر در سنگر علم و فناوری در راه اعتلا و پیشرفت ایران اسلامی گام بر می دارند و این جانفشانی ها و فداکاری ها جای بسی تقدیر و تشکر دارد.
در همین راستا مجموعه دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان، روز دانشجو را به کلیه دانشجویان گرامی و نیز اساتید و کارمندان دانشگاه تبریک گفته و از خداوند متعال برای این آینده سازان بی بدیل ایران عزیزمان موفقیت و کامیابی خواستاریم.