تشکل های دانشجویی

تشکل های دانشجویی


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print
بسیج دانشجویی:

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هر جامعه، معرف و مبین بالاترین سطح تفکر و علم آن جامعه محسوب می‌شوند و اصول جهان‌بینی و نظام اعتقادی و ارزشی جامعه را در خود متجلی می‌سازند و با تربیت متفکران، دانشمندان و مدیران آینده، در جهت‌بخشیدن به حرکت‌های گوناگون فکری، اعتقادی، فرهنگی و سیاسی جامعه مؤثر واقع می‌شوند. جامعه‌ی ایرانی که در انقلاب اسلامی خود با رویکردهای الهی و معنوی، جهان‌بینی و نظام ارزشی اسلام را مبنای شئون گوناگون خود قرار داد، خواهان آن است که دانشگاه‌هایی متناسب با مبانی و ارزش‌های اسلامی خود داشته باشد تا هم بتواند در آن دانشگاه‌ها از مبانی و معیارهای خود، آگاهی و شناخت ژرف‌تری حاصل کند و هم با تربیت متفکران و مدیران بر وفق آن مبانی و معیارها، به ترویج و تعمیم آن‌ها در کل جامعه مبادرت نماید.

بدین منظور، بسیج دانشجویی دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان با هدف تحقق فرامین و رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، تقویت روحیه‌ی همیاری و مسئولیت‌پذیری، بسط فرهنگ و تفکر بسیجی، ایجاد آمادگی دفاع همه‌جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، علمی و دفاعی و با مسئولیت‌های ذیل‌الذکر برای نیل به اهداف مذکور فعالیت می‌کند:

·        جذب، آموزش و سامان‌دهی دانشجویان داوطلب.

·        آشنا ساختن دانشجویان با فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی اسوه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس.

·        همکاری در توسعه تحقیقات و پژوهش‌های فرهنگی، علمی و دفاعی در راستای پیشرفت و سازندگی کشور.

·        حفظ و ارتقای روحیه‌ی استکبارستیزی در دانشجویان.

·        برگزاری یادواره‌ها، همایش‌ها، جشنواره‌ها و مسابقات مورد نیاز.

·        برگزاری دوره‌ها، اردوها و کلاس‌های فرهنگی، علمی و دفاعی.

·        انتشار جزوات و نشریات بسیج دانشجویی مطابق ضوابط مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستورالعمل‌های ذیربط.

·        همکاری با مسئولان دانشگاه و تشکل‌های دانشگاهی طبق ضوابط و دستورالعمل‌های نیروی مقاومت بسیج.


********************************************************************


**************************************************************


انجمن‌های علمی دانشجویی:

هدف از تشکیل انجمن های علمی دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان، مدیریت و حمایت ازطرح های علمی دانشجویی، ایجاد گفتمان علم‌گرایی در بین دانشجویان و پایش استعدادهای نخبه به درون انجمن‌های علمی و پاسداری از ارزش‌های ملی و اسلامی می‌باشد. ایجاد فضای علمی در درون انجمن‌ها می‌تواند باعث رشد و شکوفایی استعداد دانشجویان به ویژه دانشجویان کارشناسی شده و دستاوردهای زیادی را برای دانشجویان، دانشگاه و جامعه در پی داشته باشد.

امید است تا بر اساس شاخص‌های ابلاغی به انجمن‌های علمی، بتوان فعالیت متنوع انجمن‌ها را در جهت مسیر صحیح و رسالت ذاتی کارکرد انجمن‌های علمی راهبری نماید.


نحوه رتبه‌بندی انجمن‌های علمی:

انجمن‌های علمی دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان بر اساس شاخص‌های مشخص، رتبه‌بندی می‌شوند. بر این اساس، در پایان هر ترم تحصیلی، انجمن‌ها رتبه‌بندی شده و در قالب نمودار، عملکرد خود را دریافت خواهند نمود و در پایان يک سال تحصیلی، یک نمودار مقایسه‌ای از عملکرد دو ترم انجمن به اطلاع گروه آموزشی مربوطه خواهد رسید. بدیهی است رتبه‌بندی انجمن‌ها بر اساس شاخص‌هایی است که از طرف وزارت متبوع ابلاغ شده است.


**************************************************************